fbpx

Podczas przeglądania się w lusterku udało Ci się znaleźć wiele siwych włosów na głowie? A może Twoja fryzura już dawno pokryła się srebrem? Bez obaw! Od kilku lat naturalna siwizna cieszy się dużą popularnością i jest z dumą noszona nie tylko przez mężczyzn, ale także przez kobiety. Żeby jednak siwe włosy pięknie wyglądały, trzeba o nie odpowiednio dbać. Dowiedz się, jak je pielęgnować.

Siwe włosy – czego są oznaką?

Siwe włosy mogą się pojawić nie tylko u seniorów, ale także u osób młodych. Siwienie jest spowodowane zanikaniem barwnika, tj. melaniny produkowanej w specjalnych komórkach — melanocytach. W rezultacie kosmyki stopniowo tracą swoją barwę.

Zazwyczaj spowolnienie produkcji barwnika jest spowodowane starzeniem się organizmu. Jednak może wynikać także np. z:

  • niedoboru witaminy B12,
  • chorób tarczycy, np. jej niedoczynności,
  • niedożywienia,
  • zaburzeń immunologicznych,
  • palenia tytoniu,
  • silnego stresu.

Siwe włosy nie różnią się zbyt mocno od kosmyków z naturalnym pigmentem. Rosną w takim samym tempie i wypadają, gdy pasmo ukończy cykl wzrostu.

Warto jednak pamiętać, że srebrzyste włosy mają nieco inną strukturę. Są delikatniejsze, więc bardziej podatne na zniszczenia. Przez to istnieje ryzyko, że np. stylizacja siwych kosmyków na gorąco wyrządzi większą krzywdę, niż gdy była wykonywana na włosach z pigmentem. Ponadto takie pasma bywają sztywne i dość szorstkie, co może utrudnić ich stylizację. 

Sprawdź również: Trwała ondulacja — hit czy kit sprzed lat?

Jak dbać o siwe włosy?

Jeśli chcesz utrzymać siwe włosy w dobrej kondycji, regularnie korzystaj z usług fryzjerskich. W salonie wykonujemy np. profesjonalną pielęgnację olejami, tzw. Nashi Argan.

Podczas zabiegu wykorzystujemy kosmetyki, które zawierają oleje arganowy i lniany. Wspierają wygładzanie i dyscyplinowanie kosmyków. Pomagają pobudzić krążenie w skórze głowy, dzięki czemu wspomagają dotlenianie cebulek włosów.

Oprócz korzystania z zabiegów fryzjerskich, ważna jest prawidłowa pielęgnacja siwizny w domu.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji siwych włosów?

Aby Twoje siwe włosy pozostały miękkie i gładkie, używaj kosmetyków, które nie zawierają silnych detergentów, np. SLS czy SLES. Lepszym wyborem są delikatne produkty z naturalnymi składnikami.

  • Szampon na siwe włosy powinien zawierać oleje, np. żurawinowy, który wspiera nawilżanie skóry głowy i łagodzenie jej podrażnień. Mile widziana jest także inulina, która wspomaga zmiękczanie włosów. Te substancje znajdziesz np. w żurawinowym szamponie w kostce w naszym sklepie.
  • W składzie odżywek i masek powinny być proteiny, które pomagają odbudować strukturę pasm, np. keratyna czy elastyna. Warto zadbać także, aby znalazły się tam także emolienty, np. oleje, które wspomagają ochronę kosmyków przed uszkodzeniami.

Nie zapomnij również o produktach do zabezpieczania włosów przed promieniami UV. Są bardzo istotne, jeśli nie chcesz, żeby Twoje kosmyki stały się suche i matowe!

Jak ukryć siwe włosy u brunetek?

Siwe włosy u blondynek bardzo trudno zauważyć. Jasne kosmyki łatwo “wtapiają” się w tło, dzięki czemu fryzura wygląda naturalnie i ładnie. Nieco inaczej jest u brunetek. U kobiet z ciemnymi pasmami każdy siwy kosmyk jest widoczny z daleka. Ponadto “jak na dłoni” można zauważyć moment, w którym włosy przestały wytwarzać barwnik. Nie wygląda to zbyt estetycznie.

Aby ukryć siwiznę u brunetek, można zdecydować się na farbowanie. Możesz wybrać kolor, który będzie:

  • zbliżony do naturalnego — dzięki temu znów będziesz cieszyć się kolorowymi włosami. Jednak, aby utrzymać ładny efekt, trzeba powtarzać zabieg co 3-4 tygodnie;
  • wyglądał jak siwizna — w ten sposób ujednolicisz fryzurę i nie trzeba będzie powtarzać koloryzacji.

Można również wykonać tzw. baleyage, czyli nałożyć na pasma farbę w różnych odcieniach. Dzięki temu siwe kosmyki “wtopią” się w tło i będą wyglądać jakby były naturalnie rozjaśnione, np. przez słońce.

Zadbaj o właściwą pielęgnację siwych włosów i noś srebrzystą fryzurę z dumą!