fbpx

Dieta a włosy — jak to, co jesz, wpływa na Twoją fryzurę?


 

Chcesz mieć piękne, lśniące i gładkie włosy? Wiele osób marzy o takiej fryzurze i spędza mnóstwo
godzin na dobieraniu odpowiednich kosmetyków czy korzystaniu z zabiegów fryzjerskich. Właściwa pielęgnacja to ważna rzecz, jednak nie można zapominać także o wsparciu organizmu od wewnątrz. Czy wiesz, że to, co jesz, ma bezpośredni wpływ na wygląd Twojej fryzury? Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta na włosy!

Czy dieta wpływa na stan włosów?


Sposób żywienia ma kluczowe znacznie dla zdrowia człowieka. Od tego, co jesz, zależą Twoje samopoczucie, poziom energii, a nawet nastrój! Jednak nie można zapominać, że pokarm ma wpływ również na wygląd włosów.
To, co spożywasz, zawiera cenne składniki mineralne, witaminy i inne substancje odżywcze. Są one absorbowane z pożywienia, a następnie wędrują po całym ciele do różnych komórek. Docierają również do cebulek włosów i pomagają je odżywiać. Dzięki temu one mają siłę utrzymać stare kosmyki i produkować nowe.
Jednak jeśli nie odżywiasz się zbyt dobrze, do Twojego organizmu będzie docierać mało substancji odżywczych. To sprawi, że ciało najpierw będzie kierować cenne składniki do najważniejszych narządów, np. mózgu, serca czy jelit. W rezultacie dla cebulek włosowych może zabraknąć potrzebnych substancji. To bezpośrednio wpłynie na ich kondycję, a w rezultacie na wygląd Twoich włosów.
Zainteresuje Cię również: Włosy na wakacjach — jak dbać o fryzurę?


Co jeść, aby poprawić kondycję włosów?


Interesuje Cię dieta na wypadanie włosów? A może chcesz jeść, aby poprawić stan swojej fryzury? Podczas komponowania posiłków, warto mieć na uwadze, że jednym z podstawowych budulców włosa jest keratyna. To białko, które odpowiada za odporność kosmyków na uszkodzenia. A zatem, aby utrzymać piękne włosy, warto wprowadzić do swojej diety produkty białkowe, np.:

  •     mięso,
  •     jajka,
  •     ryby,
  •     nabiał, np. ser biały, maślankę, kefir, jogurt,
  •     rośliny strączkowe, np. ciecierzycę, fasolę i groch.


Według zaleceń należy spożywać od 1-2,5 g białka na 1 kg masy ciała dziennie.
Jednak wspomniane produkty nie wystarczą. Ważne są również tłuszcze, które pomagają utrzymać cebulki włosowe i skórę w dobrej kondycji. Dlatego powinny się one znaleźć w każdej diecie na porost włosów. Najlepiej, jeśli będziesz codziennie spożywać produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, 6 i 9, np. olej z wiesiołka, olej lniany, czy olej z czarnuszki. Dobrym wyborem są także tłuste ryby i orzechy.

Czego unikać w jadłospisie, aby utrzymać piękne włosy?


Istnieje szereg produktów, których spożywanie może mieć negatywny wpływ na stan włosów. Do tego grona należą przetworzone posiłki i tzw. fast-foody. Zawierają duże ilości węglowodanów, soli i tłuszczów nasyconych. Mają one negatywny wpływ m.in. na pracę układu krążenia. W rezultacie ich spożywanie może przyczynić się do tego, że do cebulek włosowych będzie docierać mniej substancji odżywczych. To może doprowadzić do problemów z utrzymaniem kosmyków w dobrej kondycji.
Pamiętaj, że to, co jesz, ma znaczenie nie tylko dla Twojego zdrowia, ale także dla wyglądu. Zatem dbaj o dobrze zbilansowaną i zdrową dietę, aby móc pochwalić się pięknymi włosami!

Dodaj odpowiedź