fbpx

Lato się zbliża wielkimi krokami, a w raz z nim wysokie temperatury, mnóstwo słońca i radosne chwile spędzone na zewnątrz. Wiele osób z utęsknieniem czeka na tę porę roku, aby założyć zwiewne ubrania. Idealnie do nich pasują oczywiście rozpuszczone włosy. Jednak po lecie często kosmyki są suche i matowe. Zastanawiasz się, jak temu zapobiec? Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów latem? Sprawdź!

Suche włosy latem — przyczyny

Włosy stają się suche latem z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury i wiatr. Pod wpływem tych czynników atmosferycznych łuski włosów się rozchylają, przez co z ich wnętrza zaczyna “uciekać” wilgoć. To obniża poziom nawilżenia pasm, które w rezultacie stają się suche i matowe.

Innym czynnikiem, przez który włosy mają słabszą kondycję, jest kontakt ze słoną wodą, np. morską. Sól jest higroskopijna. Gdy osiądzie na kosmykach, absorbuje wilgoć, która znajduje się w ich wnętrzu. W rezultacie wysusza pasma. To sprawia, że włosy stają nie tylko szorstkie i matowe, ale także bardziej podatne na uszkodzenia.

Zainteresuje Cię również: Pielęgnacja włosów wysokoporowatych — jak powinna wyglądać?

Jak dbać o włosy latem?

Latem wiele osób chce się pochwalić miękkimi, błyszczącymi kosmykami. Takie włosy nie tylko są łatwiejsze w stylizacji, ale także piękniej się prezentują na zdjęciach. Dlatego bardzo ważne jest, aby o nie dbać. W tym celu można:

  • skorzystać z fryzjerskich zabiegów pielęgnacyjnych, np. Nashi Argan — podczas niego na włosy są nakładane kosmetyki z naturalnymi olejami, np. arganowym czy lnianym. Zawierają cenne nasycone kwasy tłuszczowe, witamy E, C i A, a także kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Wspierają wygładzanie i uelastycznienie pasm. Pomagają pobudzić krążenie w skórze głowy. Tym samym wspomagają dotlenianie cebulek i szybszy wzrost włosów;
  • używać kosmetyków ochronnych z silikonami — choć te substancje są owiane złą sławą, latem mogą się bardzo przydać! Pomagają stworzyć na powierzchni kosmyków warstwę ochronną i zapobiec uciekaniu wilgoci z wnętrza kosmyków. Dzięki temu wspierają utrzymanie nawilżonych i gładkich pasm!
  • regularnie odżywiać włosy za pomocą masek z bogatym składem — warto zadbać, aby znalazły się tam proteiny, które wspomagają odbudowę struktury kosmyków.

Podczas pielęgnacji włosów latem unikaj produktów z mocnymi detergentami, które usuwają powłokę ochronną z kosmyków. Dzięki temu będą naturalnie zabezpieczone.

Jak dbać o włosy latem — domowe sposoby

Sama pielęgnacja profesjonalnymi kosmetykami może nie być wystarczająca. Jeśli szukasz sposobów na ochronę włosów na plaży, wypróbuj także domowe sposoby dbania o kosmyki latem. Warto:

  • nakładać na kosmyki oleje naturalne przed kąpielą w morzu — wystarczy wetrzeć we włosy 1 łyżeczkę oleju, np. słonecznikowego, migdałowego lub kokosowego, aby obecne w nim składniki pomogły stworzyć na nich powłokę ochronną. W ten sposób np. sól z wody morskiej nie będzie się osadzać na pasmach i nie doprowadzi do uszkodzeń;
  • upinać włosy przed wyjściem na zewnątrz — choć rozpuszczone kosmyki wyglądają wspaniale, są bardzo narażone na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Aby je chronić przed uszkodzeniami, zbierz je w koczek lub zapleć w warkocz. Dzięki temu tylko zewnętrzne pasma będą wyeksponowane na słońce czy wiatr, a reszta pozostanie bezpieczna;
  • nosić nakrycia głowy — kapelusze, czapki, chustki to Twoi sprzymierzeńcy latem! Zapobiegną nagrzewaniu się skóry głowy, dzięki czemu nie będzie ona szybko wysychać. Ponadto będą tworzyć fizyczną barierę pomiędzy promieniami słońca a włosami. W rezultacie łuski kosmyków nie będą się rozchylać i nie będzie z nich uciekać wilgoć.

Dbaj o swoje włosy latem, a jesienią będą wspaniale się prezentować!