fbpx

Pozostawiasz włosy do samodzielnego wyschnięcia? Czy wiesz, że to nie jest najlepsza metoda suszenia kosmyków? W ten sposób narażasz mokre pasma na uszkodzenia mechaniczne, przez co rozdwajają się i łamią. Aby tego uniknąć, po umyciu włosów sięgnij po suszarkę. Jej używanie jest związane wieloma mitami, które postaramy się obalić w tym artykule. Dowiedz się, czy warto suszyć włosy czy nie.

Dlaczego warto suszyć włosy?

Suszenie włosów suszarką to szybki sposób na to, żeby móc cieszyć się suchymi kosmykami i móc je ułożyć w pożądany sposób. Po to urządzenie najczęściej sięgają osoby, które chcą w krótkim czasie przygotować się do wyjścia z domu. Warto jednak suszyć włosy nie tylko w awaryjnych sytuacjach, ale także na co dzień.

Używanie suszarki:

 • ma pozytywny wpływ na skórę głowy — wilgotny naskórek to idealne miejsce do rozwoju grzybów i bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania np. łupieżu. Suszenie pasm niweluje ten problem;
 • zmniejsza ryzyko przetłuszczania się włosów na drugi dzień — używanie suszarki sprawia, że nadmiar wilgoci odparowuje. Dzięki temu kosmyki nie są obciążone na drugi dzień i dłużej pozostają świeże;
 • pozwala uzyskać fryzurę pełną objętości — wystarczy pochylić głowę w dół i wysuszyć włosy, aby unieść je u nasady. To prosty sposób, który nie wymaga stosowania żadnych kosmetyków!
 • zmniejsza zniszczenia pasm, ponieważ nie trze się mokrą głową np. o poduszkę podczas snu — jeśli wysuszysz kosmyki przed snem, będą gładko sunąć po materiale i nie zaczną się łamać.

Czytaj więcej: Włosy przetłuszczające się! Jak temu zaradzić?

Czy suszenie włosów jest szkodliwe?

Zastanawiasz się, jakie są skutki suszenia włosów suszarką? Wciąż można usłyszeć opinie, że używanie tego urządzenia prowadzi do wysuszenia kosmyków. Jednak to nie jest do końca prawda. Suszenie włosów nie będzie szkodliwe, jeśli:

 • używasz chłodnego powietrza — niska temperatura powoli usunie wilgoć i jednocześnie zamknie łuski pasm. Dzięki temu kosmyki będą suche i gładkie;
 • nie szarpiesz włosów — fryzurę należy suszyć powoli, pasmo po paśmie, a nie machając głową na wszystkie strony i szarpiąc kosmyki;
 • trzymasz suszarkę w odpowiedniej odległości od głowy — najlepiej, jeśli urządzenie będzie się znajdować ok. 20-30 cm od włosów. Dzięki temu powietrze nie będzie się skupiać w jednym miejscu i nie będziesz przegrzewać skóry. Niweluje to ryzyko przesuszenia naskórka.

Pamiętaj także o termoochronie! Dobrym wyborem będą kosmetyki ze składnikami, które pomagają stworzyć na powierzchni włosów warstwę zabezpieczającą. Będą wspierać redukcję uszkodzeń i utrzymanie zdrowej fryzury na dłużej.

Jak suszyć włosy w prawidłowy sposób?

Chcesz nauczyć się prawidłowo suszyć włosy? Postępuj według powyższych wskazówek.

 • Przed suszeniem odciśnij nadmiar wody w ręcznik.
 • Kieruj strumień powietrza od nasady po końce — dzięki temu usuniesz wilgoć z włosów, a nie „wdmuchasz” ją do środka.
 • Susz na wolnym nawiewie — zapobiegnie to puszeniu się fryzury.
 • Nie skupiaj się na jednym paśmie, ale susz wszystkie równomiernie — dzięki temu nie przegrzejesz włosów ani skóry głowy.

Właściwego suszenia włosów może nauczyć Cię fryzjer. Umów się na wizytę i poproś specjalistę o wskazówki, a z radością Ci ich udzieli!

.

Dodaj odpowiedź