fbpx

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych — jak powinna wyglądać?

Szorstkie, podatne na uszkodzenia i rozdwajanie się, puszące się, pozbawione blasku, suche — to typowe cechy włosów wysokoporowatych. Zazwyczaj są one kręcone, ale mogą być także zniszczone np. na skutek farbowania czy stylizacji na gorąco. Aby ujarzmić takie kosmyki i sprawić, że będą zdrowe i pełne blasku, trzeba wprowadzić pielęgnację zgodną z ich potrzebami. Dowiedz się, jak powinna wyglądać.

Włosy wysokoporowate mają bardzo rozchylone łuski, czyli ich warstwa zewnętrzna jest rozszczelniona. Dlatego też są podatne na uszkodzenia, szorstkie czy puszące się. Aby zapobiec takim problemom, pielęgnacja tego typu kosmyków powinna skupiać się na wygładzaniu pasm i zamykaniu ich łusek.

Czego potrzebują włosy wysokoporowate?


Włosy wysokoporowate potrzebują przede wszystkim emolientów. Są to substancje, które pomagają:

⦁ wygładzić powierzchnię pasm,
⦁ zatrzymać wodę i inne składniki aktywne wewnątrz kosmyków,
⦁ zmiękczyć włosy,
⦁ stworzyć na powierzchni pasm warstwę ochronną przed uszkodzeniami zewnętrznymi.
W pielęgnacji kosmyków o wysokiej porowatości nie może zabraknąć także protein. To składniki, które wspierają odbudowę i regenerację włosów. Są one szczególnie potrzebne, jeśli masz zniszczone pasma. Przy okazji, jeśli Twoje kosmyki są kręcone, proteiny wspomagają wzmocnić ich skręt.

Jakie oleje do włosów wysokoporowatych?


Zastanawiasz się, jak dostarczyć włosom porowatym potrzebnych emolientów? Najlepiej nakładając na nie odpowiednie oleje, takie jak:
⦁ lniany,
⦁ z pestek moreli,
⦁ jojoba,
⦁ ze słodkich migdałów,
⦁ sezamowy,
⦁ rzepakowy,
⦁ makadamia.
Wszystkie mają bardzo dużo kwasów omega-9 – składników, które uwielbiają włosy wysokoporowate.

Czytaj więcej: Jak sprawdzić porowatość włosów ? Praktyczny poradnik





Pielęgnacja włosów wysokoporowatych krok po kroku — jak powinna wyglądać?
Chcesz ujarzmić swoje puszące kosmyki? Wprowadź odpowiedni plan pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Oto jego najważniejsze etapy!


Olejowanie, czyli nakładanie oleju na pasma
Olej zaaplikuj na włosy na 30-60 minut przed myciem. Nałóż go na suche lub wilgotne pasma, a następnie zapleć je w warkocz lub zrób z nich koczek i załóż czapkę. Nakrycie głowy pomoże utrzymać wyższą temperaturę, dzięki czemu kosmyki wchłoną więcej składników aktywnych.


⦁ Mycie włosów wysokoporowatych delikatnym szamponem
Po olejowaniu dokładnie umyj pasma. Najlepiej użyj szamponu z łagodnymi detergentami, które nie usuną warstwy ochronnej z powierzchni kosmyków.
Dobrze sprawdzi się np. szampon odbudowujący Nuova Fibra Kemon Actyva. Zawiera m.in. ekstrakt z krasnorostów i hydrolizat protein szarłatu, które razem z innymi składnikami wspomagają odbudowę i ochronę pasm.


⦁ Odżywianie
Po umyciu włosów nałóż na nie maskę. Dobrze sprawdzi się produkt z emolientami, np. maska dyscyplinująca Mask Dyscyplin Kemon Actyva. W jej składzie znajdziesz olejek migdałowy i brzoskwiniowy, które wspierają wygładzanie i zmiękczanie pasm. Ponadto pomagają one zmniejszyć puszenie się kosmyków i ułatwić ich układanie.


⦁ Ochrona przed zniszczeniami
Bardzo ważne jest, aby włosy wysokoporowate po umyciu nie pozostały bez zabezpieczenia. Dlatego po spłukaniu maski koniecznie nałóż na nie produkt ze składnikami, które wspierają ochronę kosmyków przed uszkodzeniami. Dobrze może sprawdzić się np. maska do włosów bardzo suchych Mask Nutrizione Ricca Kemon Actyva lub Twój ulubiony olej.
Pamiętaj! Te produkty należy nakładać w bardzo małej ilości — wielkości ziarnka grochu! W przeciwnym razie fryzura straci swoją objętość.


⦁ Opcjonalnie: stylizacja
Jeśli chcesz utrzymać efekt prostych włosów lub utrwalić skręt, sięgnij po produkt do stylizacji, np. spray mocne utrwalenie Kemon Manya. Obecne w nim składniki pomogą uzyskać kontrolę nad kosmykami i utrzymać fryzurę w ładzie.
Możesz nałożyć preparat na mokre włosy, wysuszyć fryzurę i „odgnieść” pasma rękami. Stylizowanie ich w ten sposób sprawi, że pozostaną ujarzmione, a jednocześnie będą miękkie i przyjemne w dotyku.


Jak z włosów wysokoporowatych zrobić niskoporowate?


Marzysz o gładkiej, lśniącej tafli włosów? Uzyskanie takiego efektu jest możliwe. Jednak należy rzetelnie przestrzegać planu pielęgnacji i regularnie go aktualizować, dopasowując kosmetyki do zmieniających się potrzeb fryzury. Im zdrowsze pasma, tym mniej rozchylonych łusek, a więc większa szansa na niskoporowate włosy.
Zadbaj o właściwą pielęgnację włosów wysokoporowatych. Jeśli chcesz, możesz ustalić jej plan wspólnie z naszymi ekspertami. Skontaktuj się i umów na konsultację!