fbpx

Marzysz o tym, żeby Twoje włosy były zdrowe, lśniące, a przy tym odporne na zniszczenia? Czy wiesz, że uzyskanie takiego efektu nie musi się wiązać z latami pielęgnacji ani z „ostrym cięciem” fryzury na krótko? Nasza rada? Zacznij dbać o kosmyki zgodnie z ich porowatością. Zastanawiasz się, co to oznacza? Jak określić porowatość włosów? Sprawdź nasz krótki poradnik na ten temat!

Sformułowanie „porowatość włosów” coraz częściej znajduje się także na opakowaniach kosmetyków. To cenna informacja, która może pomóc Ci wybrać odpowiedni produkt dla siebie.

Porowatość włosów — co to jest?

Włosy każdego człowieka mają zewnętrzną warstwę, która składa się z łusek o cenych właściwościach. Pod wpływem różnych czynników — zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych — mogą się rozchylać lub zamykać. W rezultacie kosmyki zachowują się jak… szyszki! Ich łuski również otwierają się lub przysuwają do siebie w zależności od warunków, w jakich się znajdują.

Zatem porowatość jest to stopień rozszczelnienia zewnętrznej warstwy pasm.

Porowatość włosów — jakie rodzaje?

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów w zależności od stopnia rozchylenia ich łusek: niską, średnią i wysoką. Różnice pomiędzy nimi można łatwo zauważyć „gołym okiem”. Wystarczy tylko chwila przed lusterkiem!

Niskoporowate włosy

Łuski niskoporowatych włosów ściśle do siebie przylegają. Dzięki temu kosmyki są gładkie, zdrowe i lśniące. Zazwyczaj są także idealnie proste i świetnie prezentują się niezależnie od warunków atmosferycznych.

Co ważne, niskoporowate pasma nie puszą się, ale też trudno nadać im objętość i wystylizować.

Średnioporowate włosy

Średnioporowate włosy to najczęściej spotykany typ pasm wśród polskich kobiet. Tego typu kosmyki:

  • nie są szorstkie ani idealnie gładkie,
  • nie schną ani zbyt szybko, ani zbyt długo,
  • mogą się puszyć, ale nie w każdych warunkach,
  • można łatwo stylizować, jednak efekt zazwyczaj utrzymuje się kilka godzin.

Co ważne, średnioporowate włosy rzadko są proste. Zazwyczaj mają one tendencję do falowania. Często zdarza się, że kosmyki mają podkręcone końcówki, jednak wystarczy kilka pociągnięć np. prostownicą, aby uzyskać idealnie gładką taflę pasm.

Wysokoporowate włosy

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wysokoporowatych włosów jest skłonność do puszenia się. Wystarczy wyjść na zewnątrz podczas deszczu lub wejść do łazienki, gdzie ktoś brał prysznic, aby poczuć, jak kosmyki nabierają objętości. Wśród innych typowych cech tego typu pasm można wymienić:

  • szorstkość,
  • suchość,
  • podatność na stylizację,
  • krótki czas schnięcia.

Wiele osób uważa, że wysokoporowate włosy są zniszczone, np. przez prostowanie lub farbowanie. Nic bardziej mylnego. Tego typu porowatość jest często spotykana np. u osób, które mają kręcone kosmyki. Stopień rozchylenia łusek u nich wynika z genetyki i nie ma związku ze uszkodzeniami pasm. Warto o tym pamiętać!

trychologia lecznicza sochaczew

Test na porowatość włosów — jak przeprowadzić?

Zastanawiasz się, jak ocenić porowatość włosów? Pomoże Ci w tym nasz fryzjer! Umów się na wizytę, podczas której nasi specjaliści ocenią fachowym okiem strukturę Twoich kosmyków. Dodatkowo przeprowadzą z Tobą wywiad na temat tego, co się sprawdza w ich pielęgnacji i jak zachowują się pasma w ekstremalnych sytuacjach. Po zebraniu wszystkich informacji z łatwością wskażą, jaką masz porowatość włosów.

Aby ustalić typ swoich pasm, możesz także samodzielnie przeprowadzić krótki test! Wystarczy tylko zaznaczyć odpowiedzi (poniżej), które opisują Twoją fryzurę.

  1. Moje włosy są:
  2. gładkie i lśniące,
  3. lekko falowane,
  4. kręcone, farbowane lub prostowane.

  5. Moje włosy:
  6. nie mają objętości,
  7. mogą być przyklapnięte lub puszyste,
  8. trudno obciążyć.

  9. Moje włosy po rozczesaniu:
  10. wyglądają jak wcześniej,
  11. nabierają nieco objętości,
  12. przypominają lwią grzywę.

  13. Moje włosy po ekspozycji na wilgoć:
  14. wyglądają tak samo,
  15. zaczynają lekko się kręcić,
  16. nabierają objętości. Trudno nad nimi zapanować.

Jeśli wybrałaś większość odpowiedzi A, to znak, że masz włosy niskoporowate.

Zaznaczyłaś przy każdym pytaniu B? Twoje kosmyki są średnioporowate.

Natomiast jeśli postawiłaś na C, masz wysokoporowate pasma.

Ustalenie porowatości kosmyków to pierwszy krok w świadomej pielęgnacji włosów. Porozmawiaj na ten temat z naszymi ekspertami podczas najbliższej wizyty w salonie!