Chcesz mieć miękkie, gładkie i lśniące kosmyki? Masz dość suchych i plączących się włosów, które trudno ułożyć i rozczesać? Mamy dla Ciebie sprawdzone rozwiązanie, które od kilku lat cieszy się coraz większą popularnością. To zabieg olejowania włosów. Jest chętnie przeprowadzany zwłaszcza przez osoby z lokami. Sprawdź, na czym polega i poznaj nasze opinie na temat nakładania olejów na włosy!
Czym jest olejowanie włosów?
Olejowanie włosów polega na nakładaniu olejów na mokre lub suche kosmyki, a następnie zmywaniu ich za pomocą odżywki i szamponu. Ta metoda pielęgnacji fryzury była stosowana od wieków, np. przez Egipcjanki, które zmagały się z suchymi pasmami przez nadmierną ekspozycję na słońce. Oleje nałożone na włosy pomagają stworzyć barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Ten sposób wspierają walkę z puszącymi się kosmykami, które były nieprzyjemne dotyku.
Zalety olejowania — dlaczego warto to robić według nas?
Olejowanie może być świetnym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji. Oleje zawierają różnorodne substancje, m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A czy E, a także cenne minerały. Te składniki:
- pomagają stworzyć na powierzchni włosów warstwę ochronną. W ten sposób wspomagają redukcję ucieczki wilgoci w pasm;
- wspierają odżywianie i zmiękczanie kosmyków, przez co fryzura odzyskuje blask i ładniej wygląda;
- pomagają wzmocnić cebulki, a więc wspierają wzrost nowych, mocnych i zdrowych włosów;
- wspomagają wygładzanie pasm, a tym samym pomagają zmniejszyć ryzyko ich plątania się.
Warto pamiętać, że aby skutki olejowania były widoczne, trzeba dobrać właściwy produkt do typu włosów.
Czym olejować włosy?
Zastanawiasz się, jaki olej do olejowania włosów wybrać? Te produkty można podzielić na dwie kategorie, czyli na oleje nasycone i nienasycone. Wśród tych drugich można dodatkowo wyróżnić dwie podkategorie: oleje jednonienasycone i wielonienasycone. Różnią się liczbą podwójnych wiązań pomiędzy atomami węgla.
- Nasycone oleje nie mają wiązań podwójnych, co sprawia, że ich cząsteczki są niewielkie i łatwo wnikają w głąb włosów. Dzięki temu pomagają odżywić kosmyki od środka.
- Jednonienasycone oleje mają jedno wiązanie podwójne. Ich cząsteczki wnikają w głąb pasm, ale niezbyt głęboko. W rezultacie wspierają ich regenerowanie, ale także wspomagają ochronę od zewnątrz.
- Wielonienasycone oleje mają więcej niż jedno wiązanie podwójne. Wyróżniają się dużymi cząsteczkami, które osiadają na włosach. Dzięki temu pomagają je wygładzić oraz zatrzymać w nich wilgoć.
Te różnice sprawiają, że nie każdy olej sprawdzi się do wszystkich typów włosów. Jeśli masz kosmyki:
- niskoporowate, wybierz oleje nasycone. W tym gronie można wymienić olej kokosowy, masło shea czy masło kakaowe;
- średnioporowate, sięgnij po oleje jednonienasycone. Dobrym przykładem są oliwa z oliwek, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów czy olej awokado;
- wysokoporowate, zdecyduj się na oleje wielonienasycone, np. olej lniany, olej z pestek dyni, olej z nasion bawełny, olej z pestek winogron.
Jeśli nie chcesz testować drogich olejów, zawsze możesz sięgnąć po produkty, które masz w kuchni!
Zainteresuje Cię również: Jak sprawdzić porowatość włosów? Praktyczny poradnik
Jak olejować włosy?
Boisz się, że po nałożeniu oleju na włosy fryzura będzie tłusta? Bez obaw. Unikniesz takiego efektu, jeśli:
- nałożysz rozprowadzisz na kosmykach niewielką ilość produktu, np. 1 łyżeczkę lub maksymalnie 1 łyżkę. Najpierw nalej olej na dłonie, dokładnie go rozgrzej i dopiero wetrzyj w pasma. Dzięki temu nie zgromadzisz tłustej substancji tylko w jednym miejscu;
- zawiniesz włosy w “ślimaczka” i zostawisz na ok. 30 minut. W tym czasie składniki obecne w oleju zdążą wniknąć w kosmyki;
- przed zmyciem nałożysz na pasma odżywkę i pozostawisz ją na ok. 5 minut. Substancje, które zawiera ten kosmetyk, pomogą zemulgować olej i łatwiej go będzie można zmyć;
- dokładnie umyjesz włosy u nasady i pozwolisz pianie zmyć odżywkę wraz z olejem.
Po umyciu włosów fryzury pamiętaj o nałożeniu odżywki bez spłukiwania, której składniki pomogą zatrzymać wilgoć w kosmykach.
Olejowanie włosów może być bardzo ciekawym urozmaiceniem codziennej pielęgnacji. Warto wziąć je pod uwagę!